Teams

Participating teams:

CAN - Canada

Fourth - Kevin Koe (Skip)
Third - Marc Kennedy (Vice-skip)
Second - Brent Laing
Lead - Ben Hebert
Alternate - Scott Pfeifer

Coach - John Dunn

DEN - Denmark

Fourth - Rasmus Stjerne (Skip)
Third - Johnny Frederiksen (Vice-skip)
Second - Mikkel Poulsen
Lead - Troels Harry
Alternate - Oliver Dupont

Coach - Mikael Qvist

FIN - Finland

Fourth - Aku Kauste (Skip)
Third - Kasper Hakunti (Vice-skip)
Second - Pauli Jaamies
Lead - Janne Pitko
Alternate - Kalle Kiiskinen

Coach - Teemu Salo

GER - Germany

Fourth - Alexander Baumann (Skip)
Third - Manuel Walter (Vice-skip)
Second - Marc Muskatewitz
Lead - Sebastian Schweizer
Alternate - Daniel Rothballer

Coach - Thomas Lips

JPN - Japan

Fourth - Yusuke Morozumi (Skip)
Third - Tetsuro Shimizu (Vice-skip)
Second - Tsuyoshi Yamaguchi
Lead - Kohsuke Morozumi
Alternate - Yasumasa Tanida

Coach - Hatomi Nagaoka

KOR - Korea

Fourth - Kim Soo Hyuk (Skip)
Third - Kim Tae Hwan (Vice-skip)
Second - Park Jong Duk
Lead - Nam Yoon Ho
Alternate - Yoo Min Hyeon

Coach - Yang Se Young

NOR - Norway

Fourth - Thomas Ulsrud (Skip)
Third - Torger Nergaard (Vice-skip)
Second - Christoffer Svae
Lead - Haavard Vad Petersson
Alternate - Markus Hoiberg

Coach - Paal Trulsen

RUS - Russia

Fourth - Alexey Tselousov (Skip)
Third - Artem Shmakov
Second - Roman Kutuzov (Vice-skip)
Lead - Aleksei Timofeev
Alternate - Alexander Kozyrev

Coach - Soren Gran

SCO - Scotland

Fourth - Tom Brewster (Skip)
Third - Glen Muirhead (Vice-skip)
Second - Ross Paterson
Lead - Hammy McMillan
Alternate - Scott Andrews

Coach - Mike Harris

SWE - Sweden

Fourth - Niklas Edin (Skip)
Third - Oskar Eriksson (Vice Skip)
Second - Kristian Lindstroem
Lead - Christoffer Sundgren
Alternate - Henrik Leek

Coach - Fredrik Lindberg

SUI - Switzerland

Fourth - Sven Michel (Skip)
Third - Marc Pfister (Vice-skip)
Second - Enrico Pfister
Lead - Simon Gempeler
Alternate - Raphael Maerki

Coach - Robert Huerlimann

USA - United States of America

Fourth - John Shuster (Skip)
Third - Tyler George (Vice-skip)
Second - Matt Hamilton
Lead - John Landsteiner
Alternate - Kroy Nernberger

Coach - Phillip Drobnick