Teams

The teams competing at the World Junior Curling Championships 2019.

Teams are lined up left to right, alternate to skip.

Women's Teams

Canada - can

Fourth: Selena Sturmay (Skip)
Third: Abby Marks (Vice-skip)
Second: Kate Goodhelpsen
Lead: Paige Papley
Alternate: Karlee Burgess

Coach: Amanda-Dawn St. Laurent

China - chn

Fourth: Yu Han (Vice-skip)
Third: Jiayi Jiang (Skip)
Second: Ruiyi Zhao
Lead: Yining Shang
Alternate: Yuexin Ding

Coach: Perry Marshall

Japan - jpn

Fourth: Ami Enami (Skip)
Third: Minori Suzuki (Vice-skip)
Second: Sae Yamamoto
Lead: Mone Ryokawa
Alternate: Asuka Kanai

Coach: Tsuyoshi Yamaguchi

Korea - kor

Fourth: Minji Kim (Skip)
Third: Hyerin Kim (Vice-skip)
Second: Taei Yang
Lead: Sujin Kim

Coach: Sungjun Lee

Norway - nor

Fourth: Maia Ramsfjell (Skip)
Third: Martine Roenning (Vice-skip)
Second: Mille Haslev Nordbye
Lead: Astri Forbregd
Alternate: Elrin Mesloe

Coach: Thomas Loevold

Russia - rus

Fourth: Vlada Rumiantseva (Skip)
Third: Daria Morozova (Vice-skip)
Second: Irina Riazanova
Lead: Vera Tiuliakova
Alternate: Anastasia Mishchenko

Coach: Andrey Drozdov

Scotland - sco

Fourth: Lisa Davie (Skip)
Third: Kirsty Barr (Vice-skip)
Second: Annabel Skuse
Lead: Emma Barr
Alternate: Beth Farmer

Coach: Andrew Barr

Sweden - swe

Third: Tova Sundberg (Skip)
Fourth: Almida De Val (Vice-skip)
Second: Jennie Waahlin
Lead: Maria Larsson
Alternate: Fanny Sjoeberg

Coach: Fredrik Lindberg

Switzerland - sui

Third: Raphaela Keiser (Skip)
Fourth: Selina Witschonke (Vice-skip)
Second: Laura Engler
Lead: Vanessa Tonoli
Alternate: Nehla Meier

Coach: Stephan Keiser

United States - usa

Fourth: Cait Flannery (Skip)
Third: Leah Yavarow (Vice-skip)
Second: Lexi Lanigan
Lead: Rebecca Miles
Alternate: Abigail Marquardt

Coach: Bill Rhyme

Men's Teams

Canada - CAN

Fourth: Tyler Tardi (Skip)
Third: Sterling Middleton (Vice-skip)
Second: Matthew Hall
Lead: Alex Horvath
Alternate: Rylan Kleiter

Coach: Paul Tardi

China - CHN

Fourth: Weihaoping Wang (Skip)
Third: Jiawen Nan (Vice-skip)
Second: Bozong Qiao
Lead: Hanpu Jiang
Alternate: Yansong Zhang

Coach: Yansong Ji

Germany - GER

Third: Klaudius Harsch (Skip)
Fourth: Sixten Totzek (Vice-skip)
Second: Joshua Sutor
Lead: Magnus Sutor
Alternate: Jan-Luca Haag

Coach: Wolfgang Burba

Italy - ITA

Fourth: Luca Rizzolli (Skip)
Third: Mattia Giovanella (Vice-skip)
Second: Alessandro Odorizzi
Lead: Giovanni Gottardi

Coach: Tiziano Odorizzi

Norway - NOR

Fourth: Magnus Ramsfjell (Skip)
Third: Michael Mellemseter
Second: Joergen Myran (Vice-skip)
Lead: Andreas Haarstad
Alternate: Ingebrigt Bjoernstad

Coach: Stein Mellemseter

New Zealand - NZL

Second: Matthew Neilson (Skip)
Fourth: Anton Hood (Vice-skip)
Third: Ben Smith
Lead: Hunter Walker
Alternate: Jayden Bishop

Coach: Peter De Boer

Scotland - SCO

Fourth: Ross Whyte (Skip)
Third: Duncan McFadzean
Second: James Craik (Vice-skip)
Lead: Euan Kyle
Alternate: Ryan McCormack

Coach: Greg Drummond

Sweden - SWE

Fourth: Daniel Berggren (Skip)
Third: Johan Jaervenson
Second: Emil Hermansson (Vice-skip)
Lead: Albert Berglund
Alternate: Johan Nygren

Coach: Victor Martinsson

Switzerland - SUI

Fourth: Marco Hoesli (Skip)
Third: Philipp Hoesli (Vice-skip)
Second: Marco Hefti
Lead: Jannis Spiess
Alternate: Yves Stocker

Coach: Rolf Hoesli

United States - USA

Fourth: Andrew Stopera (Skip)
Third: Luc Violette (Vice-skip)
Second: Ben Richardson
Lead: Graem Fenson
Alternate: Riley Fenson

Coach: Mark Lazar