Teams

Women's Teams

Australia - aus

Fourth: Tahli Gill (Skip)
Third: Laurie Weeden (Vice-skip)
Second: Lynette Gill
Lead: Kirby Gill

Coach: Ken Macdonald

China - chn

Third: Sijia Liu (Skip)
Fourth: Yilun Jiang (Vice-skip)
Second: Ziqi Dong
Lead: Xindi Jiang
Alternate: Rui Wang

Coach: Carolyn McRorie

Hong Kong - hkg

Fourth: Ling-Yue Hung (Skip)
Third: Julie Morrison (Vice-skip)
Second: Ada Shang
Lead: Ashura Wong
Alternate: Grace Bugg

Coach: Rick Collins

Japan - jpn

Fourth: Satsuki Fujisawa (Skip)
Third: Chinami Yoshida (Vice-skip)
Second: Yumi Suzuki
Lead: Yurika Yoshida
Alternate: Kotomi Ishizaki

Coach: J.D. Lind

Kazakhstan - kaz

Fourth: Sitora Alliyarova (Skip)
Third: Anastassiya Spirikova (Vice-skip)
Second: Angelina Ebauyer
Lead: Regina Ebauyer
Alternate: Yekaterina Kolykhalova

Coach: Viktor Kim

Korea - kor

Fourth: Minji Kim (Skip)
Third: Hyerin Kim (Vice-skip)
Second: Taei Yang
Lead: Sujin Kim

Coach: Sungjun Lee

Qatar - qat

Fourth: Mabarka Al-Abdulla (Skip)
Third: Lara Shaikhahmed
Second: Sara Al-Qaet
Lead: Amna Al-Qaet (Vice-skip)

Coach: Lajos Belleli

Men's Teams

Australia - AUS

Third: Jay Merchant (Skip)
Fourth: Dean Hewitt (Vice-skip)
Second: Dustin Armstrong
Lead: Steve Johns

China - CHN

Fourth: Qiang Zou (Skip)
Third: Zhiyu Wang (Vice-skip)
Second: Zhilin Shao
Lead: Jingtao Xu
Alternate: Dongxu Jiang

Coach: Zhipeng Zhang

Hong Kong - HKG

Fourth: Jason Chang (Skip)
Third: Derek Leung (Vice-skip)
Second: Justin Chen
Lead: Martin Yan
Alternate: Teddie Leung

Coach: Scott Jenkins

Japan - JPN

Fourth: Yuta Matsumura (Skip)
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Yasumasa Tanida
Lead: Shinya Abe (Vice-skip)
Alternate: Kosuke Aita

Coach: Bob Ursel

Kazakhstan - KAZ

Third: Viktor Kim (Skip)
Fourth: Abylaikhan Zhuzbay (Vice-skip)
Second: Roman Kazimirchik
Lead: Muzdybay Kudaibergenov
Alternate: Azizbek Nadirbayev

Coach: Sitora Alliyarova

Korea - KOR

Fourth: SooHyuk Kim (Skip)
Third: ByeongJin Jeong
Second: JeongJae Lee (Vice-skip)
Lead: DongHyeong Lee
Alternate: Hyeonjun Hwang

Coach: JeHo Lee

New Zealand - NZL

Fourth: Scott Becker (Skip)
Third: Simon Neilson
Second: Anton Hood
Lead: Warren Dobson (Vice-skip)
Alternate: Peter Becker

Coach: Peter Becker

Qatar - QAT

Fourth: Nassar Alyafei (Skip)
Third: Ahmed Al-Fahad (Vice-skip)
Second: Abdulrahman Ali-Mohsen
Lead: Abdulrahman Alyafei
Alternate: Salim Ali

Coach: Lajos Belleli

Chinese Taipei - TPE

Fourth: Randolph Shen (Skip)
Third: Nicholas Hsu (Vice-skip)
Second: Brendon Liu
Lead: Ting-Li Lin
Alternate: Henry Cheng

Coach: Bradley Burton