Teams

The teams competing in the World Senior Curling Championships 2016.

All team photos are displayed from left to right, Alternate to Skip.

Men - Group A

Belgium

Fourth - Stef Van Heddegem (Skip)
Third - Frederick Fitzpatrick
Second - Jan Michiels
Lead - Jan De Swert

Czech Republic

Fourth - Petr Kovac (Skip)
Third - Pavel Malek
Second - Roman Podlena (Vice-skip)
Lead - Milan Bartak
Alternate - Jaroslav Havel

Germany

Fourth - Uwe Saile (Skip)
Third - Jurgen Beck (Vice-skip)
Second - Christoph Moeckel
Lead - Jurgen Munch
Alternate - Matthias Steiner

Coach - Alexander Forsyth

Latvia

Fourth - Ansis Regza (Skip)
Third - Peteris Sveisbergs (Vice-skip)
Second - Aivars Purmalis
Lead - Aivars Gulbis
Alternate - Aivars Lacis

Coach - Dace Regza

Russia

Fourth - Dimitry Dmitrievskiy (skip)
Third - Sergey Zakharov (Vice-skip)
Second - Alexander Androsov
Lead - Oleg Kolesov
Alternate - Igor Minin

Coach - Ekaterina Antonova

Scotland

Fourth - Gordon Muirhead (Skip)
Third - Norman Brown (Vice-skip)
Second - David Hay
Lead - Hugh Aitken

Switzerland

Fourth - Stefan Karnusian (Skip)
Third - Claudio Pescia (Vice-skip)
Second - Rudi Hari
Lead - Richard Pernet

Coach - Claudia Pernet

USA

Fourth - Geoff Goodland (Skip)
Third - Tim Solin
Second - Pete Westberg
Lead - Jeff Annis (Vice-skip)
Alternate - Phil Devore

Wales

Fourth - Adrian Meikle (Skip)
Third - Richard Pougher
Second - Chris Wells (Vice-skip)
Lead - Gary Waddell
Alternate - Alistair Reid

Coach - Dawn Watson

Men - Group B

Canada

Fourth - Randy Neufeld (Skip)
Third - Dean Moxham
Second - Peter Nicholls (Vice-skip)
Lead - Dale Michie

Finland

Fourth - Kari Keraanen (Skip)
Third - Mika Malinen (Vice-skip)
Second - Jaakko Lemettinen
Lead - Ari Pitko
Alternate - Matti Virtaala

Coach - Elina Virtaala

France

Fourth - Pascal Adam (Skip)
Third - Thierry Donard
Second - Christophe Walter (Vice-skip)
Lead - Guy Unverzagt
Alternate - Gerard Mergy

Ireland

Fourth - Peter Wilson (Skip)
Third - Peter J. Wilson (Vice-skip)
Second - Ross Barr
Lead - Tony Tierney
Alternate - Neil Fyfe

Coach - Gordon McIntyre

Israel

Fourth - Gary Gumprich (Skip)
Third - Paul Linetsky (Vice-skip)
Second - Neil Kay
Lead - Mark Morrison
Alternate - Mitchell Hymowitz

Coach - Simon Pack

Japan

Fourth - Kenji Komoda (Skip)
Third - Hideyuki Sato (Vice-skip)
Second - Hisashi Ikuta
Lead - Takashi Koyanagi

Netherlands

Fourth - Gus Van Imhoff (Skip)
Third - Frank Kerkvliet (Vice-skip)
Second - Jos Wilmot
Lead - Bas Bennis
Alternate - Willem Van Wieringen

Slovakia

Fourth - Peter Mocek (Vice-skip)
Third - Ondrej Marcek
Second - Juraj Kurth
Lead - Pavol Trstan

Coach - Milan Bubenik

Sweden

Fourth - Mats Wrana (Skip)
Third - Mikael Hasselborg (Vice-skip)
Second - Anders Eriksson
Lead - Gerry Wahlin
Alternate - Lars Lindgren

Men - Group C

Australia

Fourth - Gerald Chick (Skip)
Third - Tim McMahon (Vice-skip)
Second - Dave Imlah
Lead - Rob Gagnon
Alternate - Wyatt Buck

Coach - Wyatt Buck

Denmark

Fourth - Poul Erik Nielsen (Vice-skip)
Third - Keld Henriksen
Second - Ole De Neergaard (Skip)
Lead - Lars Klingberg Mueller
Alternate - Anders Reck-Magnussen

Coach - Lilian Nielsen

England

Fourth - Tommy Campbell (Skip)
Third - Andy Taylor (Vice-skip)
Second - David Sillito
Lead - Alastair Fyfe
Alternate - John Brown

Coach - Elaine Turnbull

Italy

Fourth - Adriano Regis (Skip)
Third - Fabrizio Ollearo
Second - Luigi Pelizzari
Lead - Bruno Mosca (Vice-skip)
Alternate - Dario Ollino

Norway

Fourth - Kjell Berg
Third - Tormod Andreassen (Skip)
Second - Stig-Arne Gunnestad
Lead - Halvard Kverne (Vice-skip)

New Zealand

Fourth - Hans Frauenlob (Skip)
Third - Dan Mustapic (Vice-skip)
Second - Dave Watt
Lead - Iain Craig
Alternate - Lorne De Pape

Poland

Fourth - Henryk Skowronski (Skip)
Third - Krzysztof Matuszewski (Vice-skip)
Second - Krzysztof Podniesinski
Lead - Andrzej Czerwinski

Slovenia

Fourth - Mitja Resman (Skip)
Third - Matjaz Prezelj (Vice-skip)
Second - Marko Sravs
Lead - Robert Susanj

Coach - Matej Smuc

Women - Group A

Australia

Fourth - Sandy Gagnon (Skip)
Third - Ellen Weir (Vice-skip)
Second - Janet Cobden
Lead - Jenny Riordan

Coach - Robert Franklin

Canada

Fourth - Terri Loblaw (Skip)
Third - Judy Pendergast (Vice-skip)
Second - Sandy Bell
Lead - Cheryl Hall

Coach - Judy Erickson

Czech Republic

Fourth - Lenka Safrankova (Skip)
Third - Ivana Danielisova (Vice-skip)
Second - Jana Volfova
Lead - Vlasta Sivekova
Alternate - Ivana Sedlackova

England

Fourth - Judith Dixon (Skip)
Third - Joan Reed (Vice-skip)
Second - Val Saville
Lead - Debbie Higgins
Alternate - Helen Forbes

Coach - John Brown

Finland

Fourth - Saara Markkanen (Skip)
Third - Kirsti Kulpakko (Vice-skip)
Second - Senja Kylmaluoma
Lead - Maire Mattila
Alternate - Irma Vaarala

Coach - Seppo Mattila

Japan

Fourth - Miyuki Kawamura (Skip)
Third - Yukari Hayashi
Second - Katsuko Matsui (Vice-skip)
Lead - Keiko Motoki
Alternate - Noriko Kaneuchi

Coach - Noriko Kaneuchi

Latvia

Fourth - Elena Kapostina (Skip)
Third - Dace Regza (Vice-skip)
Second - Maija Prozorovica
Lead - Elga Bremane

Coach - Ansis Regza

Lithuania

Fourth - Gaiva Valatkiene (Skip)
Third - Rasa Veronika Jasaitiene
Second - Egle Cepulyte (Vice-skip)
Lead - Asta Uldukiene
Alternate - Daiga Gaizutiene

Coach - Virginija Paulauskaite

Sweden

Fourth - Gunilla Arfwidsson Edlund (Skip)
Third - Eva Olofsson (Vice-skip)
Second - Karin Oesterberg
Lead - Haide Stensson
Alternate -Anta Hedstroem

Coach - Anta Hedstroem

Women - Group B

Austria

Fourth - Veronika Huber (Skip)
Third - Edeltraud (Vice-skip)
Second - Anna Reiner
Lead - Heidlinde Gastgeiger

Germany

Fourth - Monika Wagner (Skip)
Third - Manon Harsch (Vice-skip)
Second - Carina Schoenberg
Lead - Annelise Haertle
Alternate - Andrea Schoepp

Coach - Rainer Schoepp

Italy

Fourth - Grazia Ferrero (Vice-skip)
Third - Fiona Simpson (Skip)
Second - Roberta Masinari
Lead - Vittoria Santini
Alternate - Fulvia Tiboldo

New Zealand

Fourth - Elizabeth Matthews (Skip)
Third - Glenys Taylor (Vice-skip)
Second - Pauline Farra
Lead - Christine Bewick

Russia

Fourth - Tatiana Smirnova (Vice-skip)
Third - Irina Kolesnikova
Second - Natalia Ilenkova
Lead - Liudmila Murova (Skip)
Alternate - Ekaterina Priemskaya

Coach - Vadim Raev

Scotland

Fourth - Jackie Lockhart (Skip)
Third - Christine Cannon (Vice-skip)
Second - Isobel Hannen
Lead - Margaret Richardson
Alternate - Margaret Robertson

Switzerland

Fourth - Esther Kobler (Skip)
Third -Liliane Huwyler (Vice-skip)
Second - Doris Wunderlin
Lead - Esther Zimmermann-Steiger
Alternate - Irene Beck

USA

Fourth - Norma O'Leary (Skip)
Third - Linda Christensen (Vice-skip)
Second - Mary Shields
Lead - Lucy Devore
Alternate - Shelley Dropkin

Coach - Shelley Dropkin