Schedule

36 teams will play in 4 groups for the first world mixed curling title.

Broadcast Coverage

LIVE coverage available at www.swiss-sport.tv/sports/7-curling

Thursday, 17 September 2015
16:00 CEST - Round Robin Game (Sheet A CAN v NOR)
20:00 CEST - Round Robin Game (Sheet B SUI v ENG)

Friday, 18 September 2015
14:00 CEST - Quarterfinal qualification Game (SUI v SCO)
20:00 CEST - Quarterfinal Game (Feature game TBA)

Saturday, 19 September 2015
10:00 CEST - Semi-Final (Feature game TBA)
15:00 CEST - Final - Gold Medal Game

FINAL STAGES SCHEDULE

Quarterfinal Qualification Games: (14:00 CEST Friday)

Italy v Canada
Denmark v Norway
China v Hungary
Switzerland v Scotland (BROADCAST GAME)

Sweden, Germany, Russia and USA straight through to quarterfinals. (20:00 CEST Friday)

Group-A Group-B Group-C Group-D
BEL - Belgium AUS - Australia CHN - China AUT - Austria
DEN - Denmark CAN - Canada CZE - Czech Republic BLR - Belarus
FRA - France ESP - Spain ENG - England BRA - Brazil
IRL - Ireland FIN - Finland KAZ - Kazakhstan EST - Estonia
ITA - Italy GER - Germany NZL - New Zealand HUN - Hungary
LTU - Lithuania ISR - Israel POL - Poland JPN - Japan
ROU - Romania LAT - Latvia RUS - Russia SCO - Scotland
SVK - Slovakia NOR - Norway SLO - Slovenia TUR - Turkey
SWE - Sweden WAL - Wales SUI - Switzerland USA - United States
Day D M Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Sat 12 Sept 1 0800 KAZ v POL FRA v ROU SVK v BEL ITA v SWE SUI v CHN IRL v DEN
2 1200 EST v JPN ESP v LAT NOR v AUS GER v WAL USA v AUT FIN v CAN
3 1600 IRL v LTU ENG v RUS SLO v CHN NZL v SUI SWE v BEL KAZ v CZE
4 2030 FIN v ISR BRA v SCO TUR v AUT HUN v USA WAL v AUS EST v BLR
Sun 13 Sept 5 0800 BEL v ITA POL v CZE LTU v ROU RUS v KAZ ENG v NZL SWE v SVK
6 1200 AUS v GER JPN v BLR ISR v LAT SCO v EST BRA v HUN USA v TUR
7 1600 CHN v NZL LTU v DEN POL v RUS ROU v IRL FRA v ITA SUI v SLO
8 2000 AUT v HUN ISR v CAN JPN v SCO LAT v FIN ESP v GER WAL v NOR
Mon 14 Sept 9 0800 LTU v SWE IRL v SVK CAN v ESP FRA v BEL ROU v DEN NOR v GER
10 1200 JPN v USA EST v TUR CZE v ENG BRA v AUT SCO v BLR SLO v NZL
11 1600 ISR v WAL FIN v NOR DEN v FRA ESP v AUS LAT v CAN SVK v ITA
12 2000 POL v SUI KAZ v SLO BLR v BRA ENG v CHN RUS v CZE TUR v HUN
Tue 15 Sept 13 0800 ESP v FIN GER v ISR LAT v NOR TUR v BRA EST v USA CAN v AUS
14 1200 FRA v IRL ITA v LTU ROU v SVK SLO v ENG KAZ v SUI DEN v BEL
15 1600 BRA v EST HUN v JPN SCO v TUR NOR v ESP FIN v WAL BLR v AUT
16 2000 ENG v KAZ NZL v POL RUS v SLO SVK v FRA IRL v SWE CZE v CHN
Wed 16 Sept 17 0800 GER v LAT AUS v FIN WAL v CAN BLR v HUN TUR v JPN ISR v ESP
18 1200 NZL v RUS CHN v KAZ SUI v CZE DEN v ITA SVK v LTU POL v ENG
19 1600 HUN v SCO AUT v EST USA v BLR CAN v GER NOR v ISR JPN v BRA
20 2000 ITA v ROU BEL v IRL SWE v DEN CZE v NZL SLO v POL LTU v FRA
Thu 17 Sept 21 0800 BLR v TUR WAL v ESP HUN v EST AUT v JPN AUS v LAT SCO v USA
22 1200 CZE v SLO SWE v FRA NZL v KAZ CHN v POL BEL v ROU RUS v SUI
23 1600 CAN v NOR USA v BRA GER v FIN AUS v ISR AUT v SCO LAT v WAL
24 2000 DEN v SVK SUI v ENG ITA v IRL BEL v LTU CHN v RUS ROU v SWE
Fri 18 Sept TB 0900 If required
Qual 1400 (A2 v B3) + (A3 v B2) + (C2 v D3) + (C3 v D2) - winners qualify for 1/4 Finals
1/4 2000 1/4 Finals (draw from a hat - teams from the same group will not play against each other)
Sat 19 Sept SF 1000 Semi-finals (draw from a hat - if possible, teams from the same group will not play against each other)
Finals 1500 Gold and Bronze Medal games
Day D M Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Fri 11 Sept 0830 FIN CAN ESP LAT NOR AUS
1000 USA ISR EST JPN GER WAL
1145 Ice Maintenance
1215 AUT BLR BRA SCO HUN TUR
1345 CHN KAZ POL ENG RUS SUI
1510 Team Meeting - Curling Bahn Allmend AG & Ice Maintenance
1600 CZE IRL FRA SLO NZL ROU
1730 SWE DEN LTU SVK BEL ITA
2000 Opening Function - Curling Bahn Allmend AG
Sat 12 Sept 1930 Opening Ceremony at the venue (on-ice)
Sat 19 Sept 1700 Closing Ceremony straight after final at the venue
1930 Closing Banquet - Bern Ice Hockey Arena Lounge
Each team practices for 12 mins on each sheet, then rotates A to B to C to D to E to F