Schedule

PLAYING SCHEDULE
Day Date Month Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Sat 20 Apr 1 0900 BRA v TPE EST v MEX SVK v NOR SCO v BEL LTU v GER GUY v NED
2 1230 SUI v TUR NZL v KAZ QAT v ENG IRL v FIN KSA v KOR AUT v HUN
All 1500 Opening Ceremonies with World Senior Teams
3 1630 CAN v ROU RUS v KOS GRE v ESP SLO v LAT POL v USA BLR v SWE
4 2000 UKR v JPN NGR v CHN ITA v CZE AUS v WAL FRA v CRO HKG v DEN
Sun 21 Apr 5 0800 KOR v QAT FIN v KSA SUI v BRA ENG v NZL HUN v TUR KAZ v IRL
6 1115 GER v BEL TPE v NED GUY v AUT LTU v NOR MEX v SCO SVK v EST
7 1430 CRO v ITA WAL v FRA UKR v CAN CZE v NGR DEN v JPN CHN v AUS
8 1745 USA v LAT ROU v SWE BLR v HKG POL v ESP KOS v SLO GRE v RUS
9 2100 SCO v LTU GER v SVK BEL v EST NED v HUN AUT v SUI NOR v MEX
Mon 22 Apr 10 0800 SLO v POL USA v GRE LAT v RUS SWE v DEN HKG v UKR ESP v KOS
11 1115 KSA v ENG BRA v GUY IRL v KOR TUR v TPE QAT v KAZ NZL v FIN
12 1430 FRA v CZE CAN v BLR AUS v CRO JPN v ROU ITA v CHN NGR v WAL
13 1745 HUN v BRA NOR v BEL MEX v GER SVK v SCO EST v LTU NED v SUI
14 2100 TUR v GUY KOR v NZL KAZ v KSA FIN v QAT ENG v IRL TPE v AUT
Tue 23 Apr 15 0800 JPN v BLR CRO v NGR CHN v FRA WAL v ITA CZE v AUS ROU v HKG
16 1115 DEN v CAN ESP v LAT KOS v USA GRE v SLO RUS v POL SWE v UKR
17 1430 EST v NOR AUT v TUR LTU v SVK BEL v MEX BRA v NED SCO v GER
18 1745 FIN v KAZ SUI v HUN NZL v QAT KSA v IRL GUY v TPE ENG v KOR
19 2100 RUS v ESP HKG v JPN POL v GRE LAT v KOS CAN v SWE SLO v USA
Wed 24 Apr 20 0800 MEX v SVK SCO v EST NED v TUR BRA v AUT GER v NOR BEL v LTU
21 1115 WAL v CHN UKR v DEN NGR v ITA FRA v AUS BLR v ROU CZE v CRO
22 1430 IRL v NZL KAZ v ENG TPE v HUN SUI v GUY KOR v FIN QAT v KSA
23 1745 KOS v GRE SLO v RUS SWE v JPN CAN v HKG USA v ESP LAT v POL
24 2100 AUS v NGR CHN v CZE ROU v DEN UKR v BLR CRO v WAL ITA v FRA
Thu 25 Apr 25 0900 TPE v SUI QAT v IRL ENG v FIN KOR v KAZ NZL v KSA HUN v GUY
26 1230 AUT v NED MEX v LTU NOR v SCO EST v GER SVK v BEL TUR v BRA
27 1600 HKG v SWE ITA v AUS CZE v WAL CRO v CHN NGR v FRA JPN v CAN
28 1930 ROU v UKR KOS v POL ESP v SLO RUS v USA GRE v LAT DEN v BLR
Fri 26 Apr 1st 1/8 0900 1/8 Final - session 1
2nd 1/8 1300 1/8 Final - session 2
QF 1800 Quarter-Finals
Sat 27 Apr SF 0900 Semi-Finals
Bronze 1300 Bronze Medal Game
Gold 1600 Gold Medal Game
PRACTICE SCHEDULE (10 minutes per sheet, rotating from Sheet A to B to C to D to E to F)
Day Date Month Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E Sheet F
Fri 19 Apr 0900 - 1000 GUY BRA EST SVK SCO LTU
1010 - 1110 NED TPE MEX NOR BEL GER
1120 - 1220 AUT SUI NZL QAT IRL KSA
1230 - 1330 Ice Maintenance
1330 - 1430 HUN TUR KAZ ENG FIN KOR
1440 - 1540 BLR CAN RUS GRE SLO POL
1550 - 1650 SWE ROU KOS ESP LAT USA
1700 - 1800 Ice Maintenance
1800 - 1900 HKG UKR NGR ITA AUS FRA
1910 - 2010 DEN JPN CHN CZE WAL CRO
GROUP-A GROUP-B GROUP-C
Belarus (BLR) Austria (AUT) Australia (AUS)
Canada (CAN) Brazil (BRA) China (CHN)
Denmark (DEN) Guayana (GUY) Croatia (CRO)
Hong Kong (HKG) Hungary (HUN) Czech Republic (CZE)
Japan (JPN) Netherland (NED) France (FRA)
Romania (ROU) Switzerland (SUI) Italy (ITA)
Sweden (SWE) Chinese Taipei (TPE) Nigeria (NGR)
Ukraine (UKR) Turkey (TUR) Wales (WAL)
GROUP-D GROUP-E GROUP-F
Belgium (BEL) England (ENG) Spain (ESP)
Estonia (EST) Finland (FIN) Greece (GRE)
Germany (GER) Ireland (IRL) Kosovo (KOS)
Lithuania (LTU) Kazakhstan (KAZ) Latvia (LAT)
Mexico (MEX) Korea (KOR) Poland (POL)
Norway (NOR) Saudi Arabia (KSA) Russia (RUS)
Scotland (SCO) Qatar (QAT) Slovenia (SLO)
Slovakia (SVK) New Zealand (NZL) United States (USA)