Schedule

The World Mixed Doubles Curling Championship 2016 schedule:

 WMDCC2016 Final Stages
Some files may require programs or viewers to open or view the download: Acrobat Reader
Day Date Month Draw Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 15 Apr All 2030 Welcome Reception & Opening Ceremonies (off-ice - with Senior teams)
Sat 16 Apr MD 1000 Team Meeting at Team Hotel
1 1200 RUS v SCO HUN v SVK BEL v SUI WAL v BRA POL v LAT
2 1600 BLR v ISR NOR v TUR JPN v KAZ EST v CZE ROU v ENG
3 2000 ESP v DEN NZL v USA FIN v LTU SWE v AUT GER v KOR
Sun 17 Apr 4 0800 QAT v WAL SRB v AUS FRA v CAN LUX v ENG x
5 1115 HUN v BEL BRA v EST SVK v POL LAT v BUL CHN v ITA
6 1430 NOR v JPN BLR v NED TUR v ROU KOR v SLO SCO v CZE
7 1745 SRB v FRA BUL v HUN x ITA v IRL RUS v QAT
8 2100 SWE v FIN LAT v SUI AUT v GER USA v ESP BEL v SVK
Mon 18 Apr 9 0800 CZE v BRA LTU v KOR AUS v CHN DEN v BLR BUL v POL
10 1115 NED v USA LUX v NOR CAN v IRL ESP v NZL TUR v JPN
11 1430 FRA v ITA ENG v KAZ CZE v WAL SRB v CHN FIN v AUT
12 1745 EST v RUS SLO v SWE LAT v HUN SUI v SVK QAT v BRA
13 2100 ISR v NZL WAL v SCO ENG v NOR KAZ v TUR LUX v ROU
Tue 19 Apr 14 0800 X ITA v CAN SUI v BUL HUN v POL DEN v USA
15 1115 BEL v LAT ISR v ESP KOR v SWE CZE v QAT SLO v GER
16 1430 AUS v IRL CHN v FRA KAZ v LUX AUT v LTU CAN v SRB
17 1745 JPN v ENG SCO v QAT WAL v RUS NOR v ROU NED v NZL
18 2100 FIN v KOR IRL v SRB LTU v SLO GER v SWE FRA v AUS
Wed 20 Apr 19 0800 TUR v LUX ROU v JPN x SCO v EST KAZ v NOR
20 1115 SVK v BUL POL v BEL NZL v DEN ISR v NED SUI v HUN
21 1430 AUT v SLO GER v FIN USA v BLR BRA v RUS SWE v LTU
22 1745 POL v SUI SVK v LAT DEN v ISR BUL v BEL EST v WAL
23 2100 CHN v CAN AUS v ITA ESP v NED IRL v FRA NZL v BLR
Thu 21 Apr 24 0800 ROU v KAZ RUS v CZE QAT v EST JPN v LUX USA v ISR
25 1115 ENG v TUR NED v DEN BRA v SCO SLO v FIN BLR v ESP
26 1430 LTU v GER KOR v AUT ITA v SRB CAN v AUS IRL v CHN
TB 1745 Tie-breakers if required
Qual 2100 Qualification (2 games)
Fri 22 Apr 1st 1/8 0900 1/8 Final session #1 (4 games)
2nd 1/8 1230 1/8 Final session #2 (4 games)
1/4 FL 1600 Losers of the 1/8 Finals (4 games) - B-side: required for Olympic Qualification Points
1/4 FW 1930 Winners of the 1/8 Finals (4 games) - A-side
Sat 23 Apr 1/2 B 0830 Semi-finals on the B-side (2 games)
1/2 A 1200 Semi-finals A-side + Losers of the 1/4 Finals A-side + Loser of the B-side semi-finals
Finals 1600 Medal Games + Games for 5, 6, 7 and 8 + Final of the B-side (5 games)
MD 1800 Medal Ceremonies and Closing Ceremonies at the Kobbs Arena
All 1930 Farewell Banquet (with the Senior teams)
GROUP-A (black) GROUP-B (red) GROUP-C (blue)
Belgium (BEL) Austria (AUT) England (ENG)
Bulgaria (BUL) Finland (FIN) Japan (JPN)
Hungary (HUN) Germany (GER) Kazakhstan (KAZ)
Latvia (LAT) Korea (KOR) Luxembourg (LUX)
Poland (POL) Lithuania (LTU) Norway (NOR)
Switzerland (SUI) Slovenia (SLO) Romania (ROU)
Slovakia (SVK) Sweden (SWE) Turkey (TUR)
GROUP-D (yellow fill) GROUP-E (pink fill) GROUP-F (blue fill)
Australia (AUS) Belarus (BLR) Brazil (BRA)
Canada (CAN) Denmark (DEN) Czech Republic (CZE)
China (CHN) Spain (ESP) Estonia (EST)
France (FRA) Israel (ISR) Qatar (QAT)
Ireland (IRL) Netherlands (NED) Russia (RUS)
Italy (ITA) New Zealand (NZL) Scotland (SCO)
Serbia (SRB) United States (USA) Wales (WAL)