Teams

The teams competing in the championships:

Junior Women

All teams are lined up from left to right - Skip to Alternate

can - Canada

Fourth - Mary FAY (Skip)
Third - Kristin CLARKE (Vice-skip)
Second - Karlee BURGESS
Lead - Janique LeBLANC
Alternate - Sarah DANIELS

Coach - Andrew ATHERTON

hun - Hungary

Fourth - Dorottya PALANCSA (Skip)
Third - Henrietta MIKLAI
Second - Vera KALOCSAI (Vice-skip)
Lead - Bernadett BIRO

Coach - Zoltan PALANCSA

jpn - Japan

Fourth - Ayano TSUCHIYA (Skip)
Third - Yumi SUZUKI (Vice-skip)
Second - Yui UENO
Lead - Asuka KANAI
Alternate - Sae YAMAMOTO

Coach - Nagisa MATSUMURA

kor - Korea

Fourth - KIM Min Ji (Skip)
Third - KIM Hye Rin (Vice-skip)
Second - YANGTae I
Lead - OH Su Yun
Alternate - LEE Ji Young

Coach - LEE Sung Jun

rus - Russia

Fourth - Uliana VASILEVA (Vice-skip)
Third - Maria BAKSHEEVA
Second - Ekaterina KUZMINA
Lead - Evgeniya DEMKINA (Skip)
Alternate - Maria KOMAROVA

Coach - Irina KOLESNIKOVA

sco - Scotland

Fourth - Sophie JACKSON (Skip)
Third - Naomi BROWN (Vice-skip)
Second - Rachael HALLIDAY
Lead - Rachel HANNEN
Alternate - Katie MURRAY

Coach - Robin HALLIDAY

sui - Switzerland

Fourth - Elena STERN (Skip)
Third - Anna STERN (Vice-skip)
Second - Noelle ISELI
Lead - Tanja SCHWEGLER
Alternate - Selina WITSCHONKE

Coach - Patrick POLI

swe - Sweden

Fourth - Therese WESTMAN (Skip)
Third - Sarah PENGEL (Vice-skip)
Second - Maria LARSSON
Lead - Mikaela ALTEBRO
Alternate - Johanna HELDIN

Coach - Anette NORBERG

tur - Turkey

Fourth - Dilsat YILDIZ (Skip)
Third - Semiha KONUKSEVER (Vice-skip)
Second - Berivan POLAT
Lead - Mihriban POLAT

Coach - Fatih AGDUMAN

usa - United States of America

Fourth - Cory CHRISTENSEN (Skip)
Third - Sarah ANDERSON (Vice-skip)
Second - Taylor ANDERSON
Lead - Madison BEAR
Alternate - Christine McMAKIN

Coach - Dave JENSEN

Junior Men

All teams are lined up from left to right - Skip to Alternate

CAN - Canada

Fourth - Matt DUNSTONE (Skip)
Third - Colton LOTT
Second - Kyle DOERING (Vice-skip)
Lead - Rob GORDON
Alternate - Wade FORD

Coach - Calvin EDIE

DEN - Denmark

Fourth - Tobias THUNE (Skip)
Third - Tobias ENGELHARDT (Vice-skip)
Second - Henrik Hoehling HOLTERMANN
Lead - Nikolaj SKAU
Alternate - Simon Klinck BORREGAARD

Coach - Bo KLEIMANN

KOR - Korea

Fourth - SEONG Yu Jin (Skip)
Third - HONG Jun Yeong (Vice-skip)
Second - JEON Byeong Uk
Lead - LEE Geon
Alternate - LEE Jae Ho

Coach - CHOI Min Young

NOR - Norway

Fourth - Magnus RAMSFJELL (Skip)
Third - Bendik RAMSFJELL
Second - Magnus VAAGBERG
Lead - Elias HOESTMAEHLINGEN (Vice-skip)
Alternate - Eskil VINTERVOLD

Coach - Lars VAAGBERG

RUS - Russia

Fourth - Timur GADZHIKHANOV (Vice-skip)
Third - Daniil GORYACHEV
Second - Dimitry SOLOMATIN
Lead - Alexander EREMIN (Skip)
Alternate - Lev PUZAKOV

Coach - Alexey TSELOUSOV

SCO - Scotland

Fourth - Bruce MOUAT (Skip)
Third - Bobby LAMMIE (Vice-skip)
Second - Gregor CANNON
Lead - Angus DOWELL
Alternate - Robin BRYDONE

Coach - Alan HANNAH

SUI - Switzerland

Fourth - Yannick SCHWALLER (Skip)
Third - Romano MEIER (Vice-skip)
Second - Patrick WITSCHONKE
Lead - Michael PROBST
Alternate - Simon GLOOR

Coach - Bernhard WERTHEMANN

SWE - Sweden

Fourth - Rasmus WRANAA (Skip)
Third - Fredrik NYMAN (Vice-skip)
Second - Jordan WAAHLIN
Lead - Max BAECK
Alternate - Axel SJOEBERG

Coach - Mats WRANAA

TUR - Turkey

Fourth - Ugurcan KARAGOZ (Skip)
Third - Oguzhan KARAKURT
Second - Emre KARAMAN
Lead - Enes TASKESEN (Vice-skip)
Alternate - Muhammed Zeki UCAN

Coach - Fatih AGDUMAN

USA - United States of America

Fourth - Korey DROPKIN (Skip)
Third - Thomas HOWELL
Second - Mark FENNER
Lead - Alex FENSON (Vice-skip)
Alternate - Quinn EVENSON

Coach - Wally HENRY