Teams

All teams are lined up left to right - alternate to skip

Women's Teams

Czech Republic - cze

Fourth: Anna Kubeskova (Skip)
Third: Alzbeta Baudysova (Vice-skip)
Second: Tereza Pliskova
Lead: Ezhen Kolchevskaia
Alternate: Eliska Soukupova

Coach: Karel Kubeska

Denmark - den

Fourth: Madeleine Dupont (Skip)
Third: Denise Dupont
Second: Julie Hoegh
Lead: Mathilde Halse (Vice-skip)
Alternate: Lina Knudsen

Coach: Ulrik Schmidt

Finland - fin

Fourth: Oona Kauste (Skip)
Third: Eszter Juhasz (Vice-skip)
Second: Maija Salmiovirta
Lead: Lotta Immonen
Alternate: Elina Virtaala

Coach: Aku Kauste

Germany - ger

Fourth: Daniela Jentsch (Skip)
Third: Emira Abbes (Vice-skip)
Second: Analena Jentsch
Lead: Klara-Hermine Fomm
Alternate: Lena Kapp

Coach: Uli Kapp

Italy - ita

Fourth: Veronica Zappone (Skip)
Third: Stefania Constantini
Second: Angela Romei
Lead: Elena Dami (Vice-skip)
Alternate: Federica Ghedina

Coach: Soren Gran

Latvia - lat

Fourth: Iveta Stasa-Sarsune (Skip)
Third: Santa Blumberga (Vice-skip)
Second: Ieva Krusta
Lead: Evelina Barone
Alternate: Tina Silina

Coach: Karlis Smilga

Russia - rus

Fourth: Alina Kovaleva (Skip)
Third: Anastasia Bryzgalova (Vice-skip)
Second: Galina Arsenkina
Lead: Ekaterina Kuzmina
Alternate: Uliana Vasileva

Coach: Igor Minin

Scotland - sco

Fourth: Eve Muirhead (Skip)
Third: Jennifer Dodds
Second: Victoria Chalmers (Vice-skip)
Lead: Lauren Gray
Alternate: Vicky Wright

Coach: Glenn Howard

Switzerland - sui

Third: Silvana Tirinzoni (Skip)
Fourth: Alina Paetz (Vice-skip)
Second: Esther Neuenschwander
Lead: Melanie Barbezat
Alternate: Marisa Winkelhausen

Coach: Manuela Netzer

Sweden - swe

Fourth: Anna Hasselborg (Skip)
Third: Sara McManus (Vice-skip)
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs
Alternate: Johanna Heldin

Coach: Wayne Middaugh

Men's Teams

Finland - FIN

Fourth: Wille Makela (Skip)
Third: Kalle Kiiskinen (Vice-skip)
Second: Teemu Salo
Lead: Juha Pekaristo
Alternate: Paavo Kuosmanen

Coach: Jouni Mikkonen

Germany - GER

Fourth: Marc Muskatewitz (Skip)
Third: Sixten Totzek
Second: Daniel Neuner
Lead: Ryan Sherrard (Vice-skip)
Alternate: Sebastian Schweizer

Coach: Martin Beiser

Italy - ITA

Fourth: Joel Retornaz (Skip)
Third: Amos Mosaner
Second: Sebastiano Arman
Lead: Simone Gonin (Vice-skip)
Alternate: Fabio Ribotta

Coach: Soren Gran

Netherlands - NED

Third: Jaap Van Dorp (Skip)
Fourth: Wouter Goesgens (Vice-skip)
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Alexander Magan

Coach: Shari Leibbrandt

Norway - NOR

Fourth: Steffen Walstad (Skip)
Third: Markus Hoeiberg (Vice-skip)
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Magnus Vaagberg
Alternate: Steffen Mellemseter (Not pictured)

Coach: Thomas Lovold

Poland - POL

Fourth: Bartosz Dzikowski (Skip)
Third: Jakub Glowania
Second: Jeremi Telak
Lead: Michal Koziol (Vice-skip)
Alternate: Tomasz Ziolo

Russia - RUS

Fourth: Mikhail Vaskov (Skip)
Third: Alexey Tuzov (Vice-skip)
Second: Petr Kuznetsov
Lead: Alexey Kulikov
Alternate: Anton Kalalb

Coach: Alexander Kozyrev

Scotland - SCO

Fourth: Bruce Mouat (SKip)
Third: Grant Hardie (Vice-skip)
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan
Alternate: Ross Whyte

Coach: Allan Hannah

Switzerland - SUI

Second: Peter de Cruz (Skip)
Fourth: Benoit Schwarz (Vice-skip)
Third: Sven Michel
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Simon Gempeler

Coach: Thomas Lips

Sweden - SWE

Fourth: Niklas Edin (Skip)
Third: Oskar Eriksson (Vice-skip)
Second: Rasmus Wranaa
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Daniel Magnusson

Coach: Fredrik Lindberg