B-Division Schedule

PLAYING SCHEDULE
Day Date Month # Draw Time Sheet F Sheet G Sheet H Sheet J Sheet K
Sat 18 Nov 1 M 0900 LAT v BEL LTU v FRA DEN v TUR SLO v CZE WAL v POL
2 w1 1400 blr v nor eng v lat est v pol esp v ltu fin v ned
3 M 2000 EST v ISR DEN v SLO HUN v ENG CZE v TUR ESP v FIN
Sun 19 Nov 4 w2 0800 lat v esp nor v ltu fin v blr ned v pol eng v est
5 M 1200 FIN v EST ESP v ISR POL v LTU LAT v HUN FRA v WAL
6 w3 1600 pol v eng blr v ned nor v esp est v fin lat v ltu
7 M 2000 DEN v LTU WAL v CZE SLO v FRA ENG v BEL POL v TUR
Mon 20 Nov 8 w4 0800 ltu v fin est v esp ned v lat pol v blr nor v eng
9 M 1200 ESP v HUN ENG v FIN ISR v BEL EST v LAT TUR v FRA
10 w5 1600 est v lat fin v nor blr v ltu eng v ned esp v pol
11 M 2000 LTU v CZE SLO v POL WAL v DEN x FIN v HUN
Tue 21 Nov 12 M 0800 ISR v ENG HUN v EST BEL v FIN x LAT v ESP
13 w6 1200 fin v pol lat v blr esp v eng ltu v est ned v nor
14 M 1600 SLO v WAL TUR v LTU FRA v CZE DEN v POL BEL v EST
15 w7 2000 eng v ltu ned v est pol v nor fin v lat blr v esp
Wed 22 Nov 16 M 0800 POL v FRA EST v ENG FIN v LAT BEL v ESP HUN v ISR
17 w8 1200 nor v est esp v fin ltu v ned blr v eng pol v lat
18 M 1600 ENG v ESP ISR v LAT TUR v SLO LTU v WAL CZE v DEN
19 w9 2000 esp v ned ltu v pol eng v fin lat v nor est v blr
Thu 23 Nov 20 M 0800 WAL v TUR x CZE v POL FRA v DEN LTU v SLO
21 M 1200 x BEL v HUN ESP v EST ISR v FIN ENG v LAT
22 M/w 1800 (MA2 v MB3) + (MA3 v MB2) + (W1 v W4) + (W2 v W3)
Fri 24 Nov 23 M/w 0800 (MA1 v winner qual.) + (MB1 v winner qual.) + (MA7 v MB7) + (MA8 v MB8)
24 M/w 1330 Men & Women Gold and Bronze Medal Games
25 M/w 1900 Challenge Game #1 in the A-Division venue
Sat 25 Nov 26 M/w 0900 Challenge Game #2 in the B-Division venue + (L-MA7 v MB7 v W-MA8 v MB8)
27 M/w 1400 Challenge Game #3 in the B-Division venue
PRACTICE SCHEDULE & OFFICIAL EVENTS
Day Date Month Time Sheet A Sheet B Sheet C Sheet D Sheet E
Fri 17 Nov Training for 12 minutes on each sheet, rotating from A to B to C to D to E
0815-0915 TUR x LTU FRA DEN
0930-1030 CZE WAL POL x SLO
1045 B-Division - Team Meeting ('Hall of Fame' at the A-Division venue) + Ice Maintenance
1145-1245 est blr nor eng lat
1300-1400 ltu fin ned pol esp
Ice Maintenance
1500-1600 x LAT BEL HUN ENG
1615-1715 ESP FIN EST ISR x
1830 Opening Function ('Ice-Village' at A-Division venue)
Sat 18 Nov 1800 Opening Ceremony at A-Division venue
Sat 25 Nov approx. 1730 Closing Ceremony immediately after final at A-Division venue
2000 Closing Banquet (OLMA Messen, St. Gallen)
Women Men Group-A (MA) Men Group-B (MB)
blr - Belarus BEL - Belgium CZE - Czech Repbulic
eng - England ENG - England DEN - Denmark
est - Estonia ESP - Spain FRA - France
esp - Spain EST - Estonia LTU - Lithuania
fin - Finland FIN - Finland POL - Poland
lat - Latvia HUN - Hungary SLO - Slovenia
ltu - Lithuania ISR - Israel TUR - Turkey
ned - Netherlands LAT - Latvia WAL - Wales
nor - Norway
pol - Poland