B-Division Teams

Teams are lined up, left to right, alternate to skip.

Belarus (blr)

Alternate: Natallia Sviarzhynskaya
Lead: Marharyta Dziashuk
Second: Aryna Sviarzhynskaya
Third: Susanna Ivashyna (vice-skip)
Fourth: Alina Pauliuchyk (skip)

Coach: Aleksandr Orlov

England (eng)

Lead: Niamh Fenton
Second: Victoria Kyle
Third: Sara Jahodova (vice-skip)
Fourth: Lisa Farnell (skip)

Coach: Jamie Farnell

Spain (esp)

Alternate: Estrella Labrador
Lead: Patricia Ruiz
Second: Asun Manterola (vice-skip)
Third: Leire Otaegi
Fourth: Oihane Otaegi (skip)

Coach: Matthias Perret

Estonia (est)

Alternate: Heili Grossmann
Lead: Erika Tuvike
Second: Victoria-Laura Lohmus
Third: Kerli Laidsalu (vice-skip)
Fourth: Marie Turmann (skip)

Coach: Nicole Strausak

Finland (fin)

Alternate: Lotta Immonen
Lead: Jenni Rasanen
Second: Maija Salmiovirta
Third: Eszter Juhasz (vice-skip)
Fourth: Oona Kauste (skip)

Coach: Leo Makela

Latvia (lat)

Alternate: Madara Bremande
Lead: Evelina Barone
Second: Santa Blumberga (vice-skip)
Third: Ieva Krusta
Fourth: Iveta Stasa-Sarsune (skip)

Coach: Ritvars Gulbis

Lithuania (ltu)

Alternate: Grazina Eitutiene
Lead: Olga Dvojeglazova
Second: Asta Vaicekonyte (vice-skip)
Third: Lina Januleviciute
Fourth: Virginija Paulauskaite (skip)

Coach: Allen Gulka

Netherlands (ned)

Lead: Bonnie Nilhamn
Second: Linda Kreijns
Third: Ester Romijn (vice-skip)
Fourth: Marianne Neeleman (skip)

Coach: Kay Montgomery

Norway (nor)

Lead: Jennifer Cunningham (vice-skip)
Second: Pia Trulsen
Third: Ingvild Skaga
Alternate: Maia Ramsfjell
Fourth: Kristin Skaslien (skip) (not pictured)

Coach: Petter Moe

Poland (pol)

Alternate: Barbara Karwat
Lead: Maria Stefanska
Second: Zuzanna Rybicka (vice-skip)
Third: Adela Walczak
Fourth: Marta Szeliga-Frynia (skip)

Coach: Bartosz Dzikowski

Belgium (BEL)

Alternate: Jeroen Spruyt
Lead: Pieter Meijaers
Second: Gregory Janbroers
Third: Tom Van Waterschoot (vice-skip)
Fourth: Timothy Verreycken (skip)

Coach: Bram Van Looy

Czech Republic (CZE)

Alternate: Samuel Mokris
Lead: Jindrich Kitzberger
Second: Martin Snitil
Third: Lukas Klima (vice-skip)
Fourth: Jiri Snitil (skip)

Coach: Brian Gray

Denmark (DEN)

Alternate: Daniel Abrahamsen
Lead: Jorgen Larsen
Second: Lasse Damm
Fourth: Joel Ostrowski (vice-skip)
Third: Torkil Svensgaard (skip)

Coach: Martin Uhd Grohnbech

England (ENG)

Alternate: James Whittle
Lead: Fraser Clark
Second: Scott Gibson
Third: Ben Fowler (vice-skip)
Fourth: Andrew Woolston (skip)

Coach: Ken Horton

Spain (ESP)

Alternate: Angel Garcia
Lead: Eduardo De Paz
Second: Antonio De Mollinedo (vice-skip)
Third: Mikel Unanue
Fourth: Sergio Vez (skip)

Coach: Kenneth Hertsdahl

Estonia (EST)

Alternate: Tarvin Kaldvee
Lead: Kaarel Holm
Second: Tanel Toomvali
Third: Karl Kukner (vice-skip)
Fourth: Harri Lill (skip)

Finland (FIN)

Alternate: Kalle Kiiskinen
Lead: Janne Pitko
Second: Pauli Jaamies
Third: Kasper Hakunti (vice-skip)
Fourth: Aku Kauste (skip)

Coach: Kalle Kiiskinen

France (FRA)

Lead: Killian Gaudin
Second: Eddy Mercier (skip)
Third: Quentin Morard
Fourth: Theo Ducroz (vice-skip)

Coach: Theirry Mercier

Hungary (HUN)

Alternate: Otto Kalocsay
Lead: Balazs Varga
Second: Gabor Ezsol (vice-skip)
Third: Balazs Foti
Fourth: Gabor Riesz (skip)

Coach: Balint Kiss

Israel (ISR)

Lead: Gabriel Kempenich
Second: Leonid Rivkind
Fourth: Adam Freilich (vice-skip)
Third: Kevin Golberg (skip)

Coach: Scott Hill

Latvia (LAT)

Alternate: Aivars Avotins
Lead: Didzis Petersons
Second: Janis Klive
Third: Artis Zentelis (vice-skip)
Fourth: Karlis Smilga (skip)

Coach: Aivars Avotins

Lithuania (LTU)

Alternate: Nerijus Pacevicius
Lead: Vidas Sadauskas
Second: Laurynas Telksnys
Third: Vytis Kulakauskas (vice-skip)
Fourth: Tadas Vyskupaitis (skip)

Coach: Allen Gulka

Poland (POL)

Alternate: Konrad Stych
Lead: Bartosz Lobaza
Second: Damian Cebula
Third: Krzysztof Domin (vice-skip)
Fourth: Borys Jasiecki (skip)

Coach: Agnieszka Schroeder

Slovenia (SLO)

Alternate: Mitja Resman
Lead: Luka Prezelj
Second: Noel Gregori
Third: Simon Langus (vice-skip)
Fourth: Stefan Sever (skip)

Coach: Eva Sever

Turkey (TUR)

Alternate: Emre Karaman
Lead: Muhammed Zeki Ucan
Second: Oguzhan Karakurt
Third: Bilal Omer Cakir (vice-skip)
Fourth: Ugurcan Karagoz (skip)

Coach: Ahmet Celik

Wales (WAL)

Alternate: Simon Pougher
Lead: Andrew Tanner
Second: Garry Coombs
Third: Rhys Phillips (vice-skip)
Fourth: James Pougher (skip)