C-Division Teams

The teams taking part in the European Curling Championship C-Division.

Belarus

Fourth - PAVLYUCHIK Alina (Skip)
Third - BOGATOVA Daria
Second - SVIARZHYNSKAYA Natallia (Vice Skip)
Lead - SVIARZHYNSKAYA Aryna
Alternate - DZIASHUK Marharyta

Coach - ORLOV Aleksandr

Croatia

Fourth - PENAVA Iva (Skip)
Third - ROSO Iva
Second - SAJFAR Anita (Vice Skip)
Lead - FABIJANIC Lucija
Alternate - MARICEVIC Antonia

Coach - MARTINIC Mislav

Spain

Fourth - GARCIA VEZ Irantzu (Skip)
Third - FERNANDEZ PICADO Maria (Vice Skip)
Second - VEZ BILBAO Sorkunde
Lead - PEREIRA NART Onditz
Alternate - PASCUA MAESTRO Raquel

France

Fourth - JEANNERET Pauline (Skip)
Third - HUMBERT Manon (Vice Skip)
Second - PAGNIER Elisa
Lead - BOISSENIN Malaurie
Alternate - GIRARDET Laura

Coach - RAZAFIMAHEFA Chrislain

Ireland

Fourth - FYFE Alison (Skip)
Third - KERR Katie (Vice Skip)
Second - ANDERSON Ailsa
Lead - MCCORMICK Clare
Alternate - GORMLEY-LEAHY Hazel

Coach - SUTHERLAND Martin

Romania

Fourth - COLCERIU Raluca Daiana (Skip)
Third - NEAGOE Bianca (Vice Skip)
Second - MARIN Cristina Alina
Lead - SARACU Ana-Maria

Slovenia

Fourth - KREMZAR Nina (Skip)
Third - BIZJAN Spela
Second - CERNE Patricija
Lead - PLAZL Gaja (Vice Skip)
Alternate - SEVER Eva

Slovakia

Fourth - KAJANOVA Gabriela (Skip)
Third - SYKOROVA Silvia (Vice Skip)
Second - HAFEROVA Linda
Lead - GABOVICOVA Terezia
Alternate - KVASNOVSKA Veronika

Coach - SYKORA Daniel

Andorra

Fourth - GARCIA Josep (Skip)
Third - ZAZO Oscar (Vice Skip)
Second - CAUBET Josep
Lead - GARCIA Oscar

Belarus

Fourth - PETROV Pavel (Skip)
Third - BARKAN Dmitriy (Vice Skip)
Second - YURKEVICH Andrei
Lead - KRYSHTOPA Mikalai
Alternate - KAZLOUSKI Ilya

Coach - KAZLOUSKI Ilya

Bulgaria

Fourth - SEILER Reto (Skip)
Third - MOMERIN Bojidar (Vice Skip)
Second - RUNTOV Nikolay
Lead - TCHAKAROV Petar
Alternate - STANKO Velinov

Coach - RUNTOV Nikolay

France

Fourth - COULOT Wilfrid (Skip)
Third - BIECHELY Jean-Olivier (Vice Skip)
Second - PIZON Louis
Lead - PAGNOT Simon
Alternate - MOUTERDE Sylvain

Coach - POIRIER Jean

Ireland

Fourth - KENNY John (Skip)
Third - RUSSELL James (Vice Skip)
Second - FUREY John
Lead - WHYTE Craig
Alternate - MCCROSSAN Eoin

Coach - SUTHERLAND Martin

Iceland

Fourth - PORKELSSON Kristjan (Vice Skip)
Third - BJARNASON Kristjan
Second - HREINSSON Olafur (Skip)
Lead - STEINGRIMSSON Runar

Luxembourg

Fourth - HANSEN Marc (Skip)
Third - EDWARDS Kyle
Second - MUNN Ian
Lead - BENOY Alex (Vice Skip)
Alternate - HUSI Philippe

Romania

Fourth - COLIBAN Allen (Skip)
Third - ANGHELINEI Valentin (Vice Skip)
Second - GALL Attila
Lead - MATAU Cristian

Slovenia

Fourth - URSIC Gasper (Vice Skip)
Third - TISLER Tomas (Skip)
Second - CULIC Jure
Lead - LAJOVEC Jost
Alternate - VERBINC Gregor

Serbia

Fourth - NESKOVIC Djordje (Vice Skip)
Third - MIJATOVIC Bojan (Skip)
Second - UNGUROVIC Goran
Lead - STOJANOVIC Filip
Alternate - STOJANOVIC Marko

Coach - SKAARBERG JENSEN Camilla

Slovakia

Fourth - MISUN David (Vice Skip)
Third - KAPRALIK Patrik
Second - GALLO Juraj (Skip)
Lead - POLAK Jakub
Alternate - PITONAK Frantisek

Coach - PITONAK Frantisek