B-Division Teams

The teams competing in the European Curling Championships 2015 B Division

Austria

Third - Hannah AUGUSTIN (Vice Skip)
Fourth - Anna WEGHUBER (Skip)
Second - Marijke REITSMA
Lead - Rebecca CSENAR
Alternate - Elisabeth TRAUNER

Coach - Richard HENDERSON

Czech Republic

Fourth - Anna KUBESKOVA (Skip)
Third - Alzbeta BAUDYSOVA (Vice Skip)
Second - Tereza PLISKOVA
Lead - Klara SVATONOVA
Alternate - Ezhen KOLCHEVSKAIA

Coach - Karel KUBESKA

England

Fourth - Anna FOWLER (Skip)
Third - Hetty GARNIER (Vice Skip)
Second - Angharad WARD
Lead - Lauren PEARCE
Alternate - Naomi ROBINSON

Coach - John SHARP

France

Fourth - Pauline JEANNERET (Skip)
Third - Manon HUMBERT (Vice Skip)
Second - Malaurie BOISSENIN
Lead - Elisa PAGNIER
Alternate - Axelle CHIFFRE

Coach - Chrislain RAZAFIMAHEFA

Italy

Fourth - Federica APOLLONIO (Skip)
Third - Stefania MENARDI (Vice Skip)
Second - Chiara OLIVIERI
Lead - Claudia ALVERA
Alternate - Maria GASPARI

Coach - Wolfgang BURBA

Latvia

Fourth - Evita REGZA (Skip)
Third - Dace REGZA (Vice Skip)
Second - Jelena RUDZITE
Lead - Sabine JESKE
Alternate - Santa BLUMBERGA

Coach - Ansis REGZA

Netherlands

Fourth - Marianne NEELEMAN (Skip)
Third - Kimberly HONDERS (Vice Skip)
Second - Shirley MIOG
Lead - Bonnie NILHAMN
Alternate - Pamela BROKS

Poland

Fourth - Marta SZELIGA-FRYNIA (Skip)
Third - Magdalena KOLODZIEJ
Second - Justyna BECK
Lead - Barbara KARWAT (Vice Skip)

Coach - Christian THUNE JACOBSEN

Slovakia

Fourth - Gabriela KAJANOVA (Skip)
Third - Silvia SYKOROVA (Vice Skip)
Second - Linda HAFEROVA
Lead - Terezia GABOVICOVA
Alternate - Veronika KVASNOVSKA

Turkey

Third - Dilsat YILDIZ (Skip)
Fourth - Oznur POLAT
Second - Semiha KONUKSEVER
Lead - Ayse GOZUTOK

Coach - Fatih AGDUMAN

Austria

Fourth - Sebastian WUNDERER (Skip)
Third - Mathias GENNER (Vice Skip)
Second - Martin REICHEL
Lead - Lukas KIRCHMAIR
Alternate - Philipp NOTHEGGER

Coach - Christian ROTH

Belgium

Fourth - Timothy VERREYCKEN (Skip)
Third - Tom VAN WATERSCHOOT (Vice Skip)
Second - Walter VERBUEKEN
Lead - Gregory JANBROERS
Alternate - Pieter MEIJLAERS

Coach - Pieter MEIJLAERS

Croatia

Fourth - Alen CADEZ (Skip)
Third - Drazen CUTIC
Second - Ognjen GOLUBIC (Vice Skip)
Lead - Robert MIKULANDRIC
Alternate - Mislav MARTINIC

Coach - Jamie BOUTIN

Denmark

Fourth - Rasmus STJERNE (Skip)
Third - Johnny FREDERIKSEN (Vice Skip)
Second - Mikkel Adrup POULSEN
Lead - Troels HARRY
Alternate - Oliver DUPONT

Coach - Mikael QVIST

England

Fourth - Alan MACDOUGALL (Skip)
Third - Andrew REED (Vice Skip)
Second - Andrew WOOLSTON
Lead - Thomas JAEGGI
Alternate - Ben FOWLER

Coach - Ben FOWLER

Spain

Second - Antonio DE MOLLINEDO (Skip)
Fourth - Sergio VEZ (Vice Skip)
Third - Mikel UNANUE
Lead - Jose Manuel SANGUESA
Alternate - Eduardo DE PAZ

Coach - Kenneth Rifbjerg HERTSDAHL

Estonia

Fourth - Martin LILL (Skip)
Third - Ingar MAESALU (Vice Skip)
Second - Andres JAKOBSON
Lead - Johan KARLSON
Alternate - Tanel TOOMVALI

Hungary

Third - Gyorgy NAGY (Skip)
Fourth - Zsolt KISS (Vice Skip)
Second - Zsombor ROKUSFALVY
Lead - David BALAZS
Alternate - Gabor BODOR

Coach - Sune FREDERIKSEN

Israel

Fourth - Adam FREILICH (Skip)
Third - Leonid RIVKIND
Second - Ariel KRASIK-GEIGER
Lead - Jeff Yaakov LUTZ (Vice Skip)
Alternate - Gabriel KEMPENICH


Coach - Calvin EDIE

Latvia

Fourth - Ritvars GULBIS (Skip)
Third - Normunds SARSUNS (Vice Skip)
Second - Aivars AVOTINS
Lead - Raivis BUSMANIS
Alternate - Arturs GERHARDS

Coach - Roberts KRUSTS

Lithuania

Fourth - Tadas VYSKUPAITIS (Skip)
Third - Vytis KULAKAUSKAS (Vice Skip)
Second - Laurynas TELKSNYS
Lead - Vidas SADAUSKAS
Alternate - Mantas KULAKAUSKAS

Coach - Allen GULKA

Poland

Third - Tomasz ZIOLO (Skip)
Fourth - Konrad STYCH
Second - Bartosz DZIKOWSKI (Vice Skip)
Lead - Michal KOZIOL
Alternate - Jakub GLOWANIA

Slovakia

Fourth - David MISUN (Vice Skip)
Third - Patrik KAPRALIK
Second - Juraj GALLO (Skip)
Lead - Jakub POLAK
Alternate - Frantisek PITONAK

Coach - Alan MITCHEL

Slovenia

Third - Tomas TISLER (Skip)
Fourth - Gasper URSIC (Vice Skip)
Second - Jure CULIC
Lead - Jost LAJOVEC
Alternate - Gregor VERBINC

Turkey

Fourth - Alican KARATAS (Skip)
Third - Melik SENOL
Second - Ugurcan KARAGOZ
Lead - Muhammet Oguz ZENGIN
Alternate - Kadir CAKIR

Coach - Fatih AGDUMAN

Wales

Fourth - James POUGHER (Skip)
Third - Jamie FLETCHER (Vice Skip)
Second - Rhys PHILLIPS
Lead - Garry COOMBS
Alternate - Simon POUGHER