B-Division Schedule

The European Curling Championship 2015 B-Division groups, practice and playing schedules.

PLAYING SCHEDULE
Day D M # Draw Time Sheet F Sheet G Sheet H Sheet J
Thu 19 Nov 1 w1 2000 ned v svk fra v tur pol v lat
Fri 20 Nov 2 MA1 0800 BEL v DEN POL v LTU TUR v HUN WAL v SLO
3 w2 1200 ita v eng lat v cze ned v pol tur v aut
4 MB1 1730 LAT v AUT CRO v ESP ENG v EST ISR v SVK
Sat 21 Nov 5 w3 0800 svk v fra ned v ita aut v lat cze v eng
6 MA2 1200 HUN v SLO TUR v WAL DEN v LTU BEL v POL
7 w4 1600 aut v cze svk v pol eng v tur fra v ita
8 MB2 2000 EST v SVK ENG v ISR AUT v ESP LAT v CRO
Sun 22 Nov 9 w5 0800 lat v ita aut v ned fra v cze eng v svk
10 MA3 1200 TUR v LTU BEL v SLO WAL v POL DEN v HUN
11 MB3 1600 ENG v ESP LAT v SVK ISR v CRO AUT v EST
12 MA4 2000 POL v HUN WAL v DEN BEL v TUR SLO v LTU
Mon 23 Nov 13 MB4 0800 CRO v EST ISR v AUT LAT v ENG SVK v ESP
14 w6 1200 tur v pol lat v eng ita v aut ned v cze
15 MA5 1600 WAL v BEL LTU v HUN POL v SLO TUR v DEN
16 w7 2000 eng v ned cze v pol svk v tur aut v fra
Tue 24 Nov 17 MA6 0800 DEN v POL SLO v TUR LTU v BEL HUN v WAL
18 w8 1200 cze v tur ned v lat aut v eng ita v pol
19 MB5 1600 ISR v LAT ESP v EST CRO v SVK ENG v AUT
20 w9 2000 svk v aut eng v fra cze v ita lat v tur
Wed 25 Nov 21 MB6 0800 AUT v CRO SVK v ENG ESP v LAT EST v ISR
22 w10 1200 fra v lat pol v aut tur v ned svk v cze
23 MA7 1600 LTU v WAL HUN v BEL SLO v DEN POL v TUR
24 w11 2000 pol v eng tur v ita lat v svk fra v ned
Thu 26 Nov 25 MB7 0800 ESP v ISR EST v LAT SVK v AUT CRO v ENG
26 w12/TB 1200 TB MA Group ita v svk pol v fra TB MA Group
27 TB 1600 Tie-breakers, if required for Women and Men's Group-B
28 M/w 2000 (MA2 v MB3) + (MA3 v MB2) + (W1 v W4) + (W2 v W3)
Fri 27 Nov 29 M 0900 (MA1 v winner qual.) + (MB1 v winner qual.) + (MA7 v MB7) + (MA8 v MB8)
30 M/w 1330 Men & Women Gold and Bronze Medal Games
31 M/w 1900 Challenge Game #1 in the A-Division venue
Sat 28 Nov 32 M/w 0900 Challenge Game #2 in the B-Division venue + (L-MA7 v MB7 v W-MA8 v MB8)
33 M/w 1400 Challenge Game #3 in the B-Division venue
Women Men Group-A (MA) Men Group-B (MB)
aut - Austria BEL - Belgium AUT - Austria
cze - Czech Republic DEN - Denmark CRO - Croatia
eng - England HUN - Hungary ENG - England
ita - Italy LTU - Lithuania ESP - Spain
lat - Latvia POL - Poland EST - Estonia
ned - Netherlands SLO - Slovenia ISR - Israel
pol - Poland TUR - Turkey LAT - Latvia
tur - Turkey WAL - Wales SVK - Slovakia
svk - Slovakia
fra - France
PRACTISE SCHEDULE & OFFICIAL EVENTS
Day D M Sheet F Sheet G Sheet H Sheet J
Thu 19 Nov w 0830 ned svk
w 0945 pol lat fra tur
w 1100 aut eng cze ita
M/w 1210 Team Meeting & Ice Maintenance
M 1300 LTU BEL DEN POL
M 1415 HUN WAL SLO TUR
M/w 1515 Ice Maintenance
M 1615 ESP LAT AUT CRO
M 1730 EST ISR SVK ENG
Fri 20 Nov M/w 1600 Opening Ceremony - Granly Arena
M/w 2030 Opening Function - Carlsberg Lounge - GI Vardej 82
Sat 28 Nov M/w 1800 (approx) Closing Ceremony immediately after the final at the A-Division venue
M/w 1930 Closing Banquet - Rybers Gymnasium, Grådybparken 11
Each team practices for 15 mins on each sheet, then rotates A to B to C to D