A-Division Teams

The teams competing in the European Curling Championships 2015 A Division.

Denmark

Fourth - Lene NIELSEN (Skip)
Third - Helle SIMONSEN
Second - Stephanie Risdal NIELSEN (Vice Skip)
Lead - Charlotte CLEMMENSEN
Alternate - Isabella CLEMMENSEN

Coach - Ulrik SCHMIDT

Estonia

Fourth - Maile MOELDER (Skip)
Third - Kristiine LILL (Vice Skip)
Second - Triin MADISSON
Lead - Kuellike USTAV
Alternate - Lembe MARLEY

Coach - Erkki LILL

Finland

Fourth - Oona KAUSTE (Skip)
Third - Milja HELLSTEN (Vice Skip)
Second - Maija SALMIOVIRTA
Lead - Marjo HIPPI
Alternate - Jenni RASANEN

Coach - Mari WICKSTROEM

Germany

Fourth - Daniela DRIENDL (Skip)
Third - Analena JENTSCH
Second - Marika TRETTIN
Lead - Pia-Lisa SCHOELL (Vice Skip)
Alternate - Maike BEER

Coach - Thomas LIPS

Hungary

Fourth - Dorottya PALANCSA (Skip)
Third - Henrietta MIKLAI
Second - Vera KALOCSAI (Vice Skip)
Lead - Nikolett SANDOR
Alternate - Timea NAGY

Coach - Zoltan PALANCSA

Norway

Fourth - Kristin SKASLIEN (Skip)
Third - Anneline SKAARSMOEN (Vice Skip)
Second - Julie MOLNAR
Lead - Kristine DAVANGER
Alternate - Maia RAMSFJELL

Coach - Ole INGVALDSEN

Russia

Fourth - Anna SIDOROVA (Skip)
Third - Margarita FOMINA (Vice Skip)
Second - Alexandra RAEVA
Lead - Nkeiruka EZEKH
Alternate - Alina KOVALEVA

Coach - Svetlana KALALB

Scotland

Fourth - Eve MUIRHEAD (Skip)
Third - Anna SLOAN (Vice Skip)
Second - Vicki ADAMS
Lead - Sarah REID
Alternate - Rachel HANNEN

Coach - David HAY

Switzerland

Fourth - Alina PAETZ (Skip)
Third - Nadine LEHMANN (Vice Skip)
Second - Marisa WINKELHAUSEN
Lead - Nicole SCHWAEGLI
Alternate - Elena STERN

Coach - Mirjam OTT

Sweden

Fourth - Cecilia OESTLUND (Skip)
Third - Sabina KRAUPP (Vice Skip)
Second - Sara CARLSSON
Lead - Paulina STEIN
Alternate - Anna HUHTA

Coach - Patric KLAREMO

Czech Republic

Fourth - David SIK (Skip)
Third - Radek BOHAC (Vice Skip)
Second - Tomas PAUL
Lead - Erik SIK
Alternate - Krystof CHALOUPEK

Coach - Brad ASKEW

Finland

Fourth - Aku KAUSTE (Skip)
Third - Kasper HAKUNTI (Vice Skip)
Second - Pauli JAAMIES
Lead - Janne PITKO
Alternate - Jere SULLANMAA

Coach - Leo MAKELA

Germany

Fourth - Alexander BAUMANN (Skip)
Third - Manuel WALTER (Vice Skip)
Second - Marc MUSKATEWITZ
Lead - Sebastian SCHWEIZER
Alternate - Daniel HERBERG

Coach - Katja SCHWEIZER

Italy

Third - Joel RETORNAZ (Skip)
Fourth - Amos MOSANER (Vice Skip)
Second - Sebastiano ARMAN
Lead - Daniele FERRAZZA
Alternate - Andrea PILZER

Coach - Jean-Pierre RUTSCHE

Netherlands

Fourth - Jaap VAN DORP (Skip)
Third - Wouter GOESGENS (Vice Skip)
Second - Laurens HOEKMAN
Lead - Carlo GLASBERGEN
Alternate - STEFANO MIOG

COACH - Shari LEIBBRANDT-DEMMON

Norway

Fourth - Thomas ULSRUD (Skip)
Third - Torger NERGAARD (Vice Skip)
Second - Christoffer SVAE
Lead - Haavard Vad PETERSSON
Alternate - Sander ROELVAAG

Coach - Petter MOE

Russia

Fourth - Alexey STUKALSKIY (Skip)
Third - Evgeny ARKHIPOV (Vice Skip)
Second - Artur RAZHABOV
Lead - Anton KALALB
Alternate - Andrey DROZDOV

Coach - Vasily GUDIN

Scotland

Fourth - Kyle SMITH (Skip)
Third - Thomas MUIRHEAD (Vice Skip)
Second - Kyle WADDELL
Lead - Cameron SMITH
Alternate - Glen MUIRHEAD

Coach - Viktor KJALL

Switzerland

Second - Peter DE CRUZ (Skip)
Fourth - Benoit SCHWARZ (Vice Skip)
Third - Claudio PAETZ
Lead - Valentin TANNER
Alternate - Michael PROBST

Coach - Claudio PESCIA

Sweden

Fourth - Niklas EDIN (Skip)
Third - Oskar ERIKSSON (Vice Skip)
Second - Kristian LINDSTROEM
Lead - Christoffer SUNDGREN
Alternate - Henrik LEEK

Coach - Fredrik LINDBERG