B-Division Teams

All teams are lined up left to right, alternate to skip.

Women

New textblock

England - eng

Fourth: Lisa Farnell (Skip)
Third: Sara Jahodova (Vice-skip)
Second: Victoria Kyle
Lead: Niamh Fenton

Coach: Jamie Farnell

Spain - esp

Fourth: Oihane Otaegi (Skip)
Third: Leire Otaegi
Second: Asun Manterola (Vice-skip)
Lead: Patricia Ruiz
Alternate: Estrella Labrador

Coach: Martin Stucki

Estonia - est

Fourth: Marie Turmann (Skip)
Third: Kerli Laidsalu (Vice-skip)
Second: Heili Grossmann
Lead: Erika Tuvike
Alternate: Liisa Turmann

Coach: Nicole Strausak

Hungary - hun

Fourth: Dorottya Palancsa (Skip)
Third: Henrietta Miklai (Vice-skip)
Second: Nikolett Sandor
Lead: Orsolya Rokusfalvy
Alternate: Dorottya Micheller

Coach: Zoltan Palancsa

Lithuania -ltu

Fourth: Virginija Paulauskaite (Skip)
Third: Lina Januleviciute
Second: Asta Vaicekonyte (Vice-skip)
Lead: Olga Dvojeglazova
Alternate: Grazina Eitutiene

Coach: Ansis Regza

Norway - nor

Fourth: Kristin Skaslien (Vice-skip)
Third: Marianne Roervik (Skip)
Second: Pia Trulsen
Lead: Jennifer Cunningham
Alternate: Maia Ramsfjell

Coach: Petter Moe

Poland - POL

Fourth: Marta Szeliga-Frynia (Skip)
Third: Adela Walczak
Second: Zuzanna Rybicka (Vice-skip)
Lead: Maria Stefanska
Alternate: Barbara Karwat

Slovenia - slo

Fourth: Nadja Pipan
Third: Marusa Gorisek (Vice-skip)
Second: Lea Tehovnik
Lead: Ajda Zavrtanik Drglin (Skip)

Coach: Jure Culic

Slovakia -svk

Fourth: Silvia Sykorova (Skip)
Third: Gabriela Kajanova (Vice-skip)
Second: Linda Haferova
Lead: Nina Mayerova
Alternate: Sona Mayerova

Turkey - tur

Fourth: Dilsat Yildiz (Skip)
Third: Oznur Polat (Vice-skip)
Second: Semiha Konuksever
Lead: Ozlem Polat
Alternate: Beyzanur Konuksever

Coach: Sadik Topaloglu

Austria - AUT

Fourth: Sebastian Wunderer (Skip)
Third: Mathias Genner (Vice-skip)
Second: Martin Reichel
Lead: Lukas Kirchmair
Alternate: Philipp Nothegger

Coach: Bjoern Schroeder

Belarus - BLR

Fourth: Ilya Shalamitski (Skip)
Third: Pavel Petrov (Vice-skip)
Second: Dzmitry Rudnitski
Lead: Yevgeny Tamkovich
Alternate: Aliaksei Smotrin

Coach: Vasily Telezhkin

Czech Republic - CZE

Fourth: David Sik (Skip)
Third: Radek Bohac
Second: Tomas Paul
Lead: Milan Polivka (Vice-skip)
Alternate: Lukas Klipa

Coach: Shannon Kleibrink

Denmark - DEN

Fourth: Daniel Poulsen (Skip)
Third: Kasper Wiksten (Vice-skip)
Second: Tobias Engelhard
Lead: Daniel Buchholt
Alternate: Mads Noergaard

Coach: Mikael Qvist

England - ENG

Fourth: Andrew Reed (Skip)
Third: Michael Opel (Vice-skip)
Second: Jamie Malton
Lead: Tom Jaeggi
Alternate: Gary Tapp

Coach: Gary Tapp

Spain - ESP

Fourth: Sergio Vez (Skip)
Third: Mikel Unanue
Second: Antonio De Mollinedo (Vice-skip)
Lead: Eduardo De Paz
Alternate: Angel Garcia

Coach: Kenneth Hertsdahl

Estonia - EST

Fourth: Harri Lill (Skip)
Third: Ingar Maesalu
Second: Karl Kukner (Vice-skip)
Lead: Tanel Toomvali
Alternate: Mikk Reinsalu

Coach: Kristian Lindstroem

France - FRA

Third: Eddy Mercier (Skip)
Fourth: Jeremy Frarier
Second: Quentin Morard (Vice-skip)
Lead: Killian Gaudin

Coach: Thierry Mercier

Hungary - HUN

Fourth: Zsolt Kiss (Skip)
Third: Kristof Czermann (Vice-skip)
Second: David Balazs
Lead: Loerinc Tatar
Alternate: Kristof Szarvas

Coach: Agnes Szentannai

Israel - ISR

Fourth: Alex Pokras (SKip)
Third: Aaron Horowitz (Vice-skip)
Second: Larry Sidney
Lead: Simon Pack

Coach: Alan Mitchell

Latvia - LAT

Fourth: Ritvars Gulbis (Skip)
Third: Raivis Busmanis (Vice-skip)
Second: Aivars Avotins
Lead: Anrijs Mikus Briezkalns
Alternate: Kristaps Vilks

Coach: Roberts Krusts

Lithuania - LTU

Fourth: Tadas Vyskupaitis (Skip)
Third: Vytis Kulakauskas (Vice-skip)
Second: Laurynas Telksnys
Lead: Vidas Sadauskas
Alternate: Paulius Rymeikis

Coach: Allen Gulka

Slovenia - SLO

Second: Lan Zagar (Skip)
Fourth: Tomaz Toplak
Third: Marko Harb (Vice-skip)
Lead: Bor Zelinka
Alternate: Ziga Babic

Coach: Urban Zelinka

Slovakia - SVK

Fourth: Pavol Pitonak (Skip)
Third: Frantisek Pitonak (Vice-skip)
Second: Tomas Pitonak
Lead: Peter Pitonak

Turkey - TUR

Fourth: Ugurcan Karagoz (Skip)
Third: Oguzhan Karakurt (Vice-skip)
Second: Emre Karaman
Lead: Muhammed Enes Caglayan
Alternate: Muhammed Zeki Ucan

Coach: Ahmet Celik

Wales - WAL

Fourth: Adrian Meikle (Skip)
Third: Rhys Phillips (Vice-skip)
Second: Gary Coombs
Lead: Simon Pougher

Coach: James Pougher